Skip to content

8 Allsop CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block177.02
Lot22.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0124

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,306
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,900
42%
Improvement Value:$524,700
58%
Total Assessment$900,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,275+1.9%
2024$28,738+5.6%
2023$27,213+1.6%
2022$26,775+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft3,306DeedBook 20190, Page 82041Recorded8/30/2019

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,306DeedBook 20170, Page 99553Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$701,000
DeedBook 12163, Page 7157

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$650,577
DeedBook 5938, Page 65