Skip to content

21 Wakeman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Mar 6, 1998

Property Information

Block177.03
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,532
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,800
50%
Improvement Value:$269,900
50%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,977+1.9%
2024$11,757+5.6%
2023$11,133+1.6%
2022$10,954+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

To:

Sq Ft1,532DeedBook 5538, Page 236

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5176, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1948