Skip to content

17 Wakeman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2003

Property Information

Block177.03
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,240
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,800
51%
Improvement Value:$267,400
49%
Total Assessment$541,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+1.9%
2024$11,647+5.6%
2023$11,029+1.6%
2022$10,851+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5430, Page 339

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4911, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1948