Skip to content

9 Wakeman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block177.03
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,823
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,800
48%
Improvement Value:$299,200
52%
Total Assessment$573,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,956+1.9%
2024$14,681+5.6%
2023$13,902+1.6%
2022$13,679+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 20150, Page 99782

Property Sale

Sale
$403,000
DeedBook 12316, Page 645

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 12038, Page 1248

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 6067, Page 279

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5405, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1954