Skip to content

695-715 Eagle Rock Ave(Block 177.08 Lot 20)West Orange, NJ 07052

Built 1859

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 1997

Property Information

Block177.08
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description2SS3G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,526
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$531,800
61%
Improvement Value:$342,500
39%
Total Assessment$874,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,996+1.9%
2024$25,519+5.6%
2023$24,165+1.6%
2022$23,776+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1859