Skip to content

13 Shrump PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block177.08
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,415
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
47%
Improvement Value:$302,300
53%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,771+1.9%
2024$11,555+5.6%
2023$10,942+1.6%
2022$10,766+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

To:

Sq Ft1,415DeedBook 20200, Page 87114

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5611, Page 75

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5145, Page 543

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 4960, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1948