Skip to content

3 Shrump PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block177.08
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,934
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,600
48%
Improvement Value:$308,200
52%
Total Assessment$592,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,007+1.9%
2024$12,769+5.6%
2023$12,091+1.6%
2022$11,897+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 20210, Page 97161

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5479, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1963