Skip to content

1 Shrump PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2013

Property Information

Block177.08
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,037
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,200
50%
Improvement Value:$303,300
50%
Total Assessment$606,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,638+1.9%
2024$14,369+5.6%
2023$13,606+1.6%
2022$13,388+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4935, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1965