Skip to content

3 Quarry TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1986

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
May 25, 1984

Property Information

Block177.08
Lot33.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,003
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,000
52%
Improvement Value:$302,700
48%
Total Assessment$624,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,286+1.9%
2024$14,024+5.6%
2023$13,280+1.6%
2022$13,066+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft2,003DeedBook 4831, Page 129