Skip to content

57 Laurel AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Apr 19, 1990

Property Information

Block177.11
Lot11.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0124

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,274
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,300
50%
Improvement Value:$306,300
50%
Total Assessment$610,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+1.9%
2024$14,176+5.6%
2023$13,423+1.6%
2022$13,208+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,274DeedBook 5122, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1921