Skip to content

51 Laurel AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 31, 2000

Property Information

Block177.11
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0124

Building Details

Building Class17
Description2SF/B
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,319
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,600
41%
Improvement Value:$498,500
59%
Total Assessment$850,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,776+1.9%
2024$21,376+5.6%
2023$20,242+1.6%
2022$19,916+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5131, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1952