Skip to content

732 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1911
Vacant Land

Last Sale Price
$281,250
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block177
Lot26.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings0
ZoningR-4
Sq Footage1,404
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,293+1.9%
2024$5,196-49.1%
2023$10,201-9.2%
2022$11,241+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,250

To:

DeedBook 20250, Page 50740

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1911