Skip to content

9 Bongart DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2007

Property Information

Block178.01
Lot1.01
QualifierC0029
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0129

Building Details

Building Class37
DescriptionC/1610/2G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
42%
Improvement Value:$314,800
58%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,987+1.9%
2024$19,620
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989