Skip to content

20 Davey DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1989

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block178.01
Lot1.01
QualifierC0054
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0129

Building Details

Building Class37
DescriptionC/1610/2G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
41%
Improvement Value:$325,200
59%
Total Assessment$555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 20181, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1989