Skip to content

32 Davey DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1989

Last Sale Price
$209,500
Last Sale Date
Jun 18, 1992

Property Information

Block178.01
Lot1.01
QualifierC0059
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0129

Building Details

Building Class37
DescriptionA/1850/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
47%
Improvement Value:$264,300
53%
Total Assessment$494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,790+1.9%
2024$14,514
Property History

Property Sale

Sale
$209,500

To:

Sq Ft1,850DeedBook 5218, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1989