Skip to content

26 Bayowski RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1989

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Nov 23, 1993

Property Information

Block178.01
Lot1.01
QualifierC0139
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0129

Building Details

Building Class37
DescriptionD/2200/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
44%
Improvement Value:$297,600
56%
Total Assessment$527,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,787+1.9%
2024$16,479
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

To:

Sq Ft2,200DeedBook 5289, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1989