Skip to content

11 Knutsen DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block178.01
Lot1.01
QualifierC0194
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0129

Building Details

Building Class37
DescriptionD/2200/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
43%
Improvement Value:$301,500
57%
Total Assessment$531,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,792+1.9%
2024$16,484
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989