Skip to content

2 Kinzel LaneWest Orange, NJ 07052

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block178.54
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,319
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,400
31%
Improvement Value:$692,200
69%
Total Assessment$1,004,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,583-78.2%
2024$34,844+5.6%
2023$32,995+1.6%
2022$32,464+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,375,000
Sq Ft4,319DeedBook 20250, Page 78875Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft4,319DeedBook 20240, Page 31611

Property Sale

Sale
$755,000
DeedBook 12103, Page 1187

Property Sale

Sale
$463,990
DeedBook 5631, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1999