Skip to content

14 Kinzel LaneWest Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block178.54
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF/4634/1999
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,375
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,900
30%
Improvement Value:$748,700
70%
Total Assessment$1,063,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,741+1.9%
2024$32,140+5.6%
2023$30,434+1.6%
2022$29,945+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

To:

Sq Ft4,647DeedBook 20160, Page 14936

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6207, Page 627

Property Sale

Sale
$562,760
DeedBook 5605, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1999