Skip to content

26 Coggins LaneWest Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$535,982
Last Sale Date
Jul 17, 1998

Property Information

Block178.54
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF/4634/1999
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,488
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,500
34%
Improvement Value:$710,200
66%
Total Assessment$1,082,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,608+1.9%
2024$36,917+5.6%
2023$34,958+1.6%
2022$34,396+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$535,982

To:

Sq Ft4,488DeedBook 5562, Page 777