Skip to content

21 Coggins LaneWest Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block178.54
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF/
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,705
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,000
33%
Improvement Value:$656,100
67%
Total Assessment$973,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,259+1.9%
2024$28,717+5.7%
2023$27,180-9.8%
2022$30,136+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft3,705DeedBook 6198, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$454,490
DeedBook 5582, Page 63