Skip to content

19 Coggins LaneWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Oct 26, 2010

Property Information

Block178.54
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,906
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,000
35%
Improvement Value:$580,500
65%
Total Assessment$897,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,275+1.9%
2024$28,738+5.6%
2023$27,213+1.6%
2022$26,775-1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$705,000

To:

Sq Ft3,906DeedBook 12283, Page 8118

Property Sale

Sale
$453,990
DeedBook 5678, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 2000