Skip to content

14 Bakley Terr.West Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$902,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block178.54
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF/1999
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,246
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,300
35%
Improvement Value:$602,700
65%
Total Assessment$926,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,446+1.9%
2024$29,887+5.6%
2023$28,301+1.6%
2022$27,846-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$902,000

To:

Sq Ft4,246DeedBook 20221, Page 3007

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft4,246DeedBook 20191, Page 10247Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft4,246DeedBook 12498, Page 3129Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$718,200
DeedBook 5936, Page 472

Property Sale

Sale
$482,500
DeedBook 5628, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1999