Skip to content

20 Bakley Terr.West Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block178.54
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,198
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,400
34%
Improvement Value:$625,100
66%
Total Assessment$950,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,500+1.9%
2024$32,885+5.6%
2023$31,140+1.6%
2022$30,639+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft4,198DeedBook 6074, Page 585

Property Sale

Sale
$480,900
DeedBook 5660, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1999