Skip to content

15 Rappleye CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$403,290
Last Sale Date
Aug 27, 1998

Property Information

Block178.54
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,056
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,500
42%
Improvement Value:$484,300
58%
Total Assessment$837,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,582+1.9%
2024$26,094+5.6%
2023$24,709+1.6%
2022$24,312+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$403,290

To:

Sq Ft3,056DeedBook 5571, Page 144