Skip to content

9 Kinzel LaneWest Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block178.55
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,198
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,600
34%
Improvement Value:$597,400
66%
Total Assessment$899,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,104+1.9%
2024$27,588-8.8%
2023$30,256+1.6%
2022$29,770+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft4,198DeedBook 12511, Page 5591Recorded8/25/2014

Property Sale

Sale
$468,990
DeedBook 5593, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1999