Skip to content

13 Gerdes AvenueVerona, NJ 07044

Built 1965

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block179.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,451
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,200
45%
Improvement Value:$349,000
55%
Total Assessment$631,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,265+1.9%
2024$14,985+5.6%
2023$14,190+1.6%
2022$13,962+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft2,451DeedBook 20250, Page 29823

Property Sale

Sale
$665,700
Sq Ft2,451DeedBook 20240, Page 22553Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 5638, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1965