Skip to content

41 Fairway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 6, 1983

Property Information

Block179.02
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,397
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,700
43%
Improvement Value:$402,000
57%
Total Assessment$709,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,394+1.9%
2024$16,093+5.6%
2023$15,239+1.6%
2022$14,994+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,397DeedBook 4803, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1952