Skip to content

11 Fairway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block179.03
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,686
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,600
51%
Improvement Value:$307,300
49%
Total Assessment$626,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,511+1.9%
2024$14,245+5.6%
2023$13,489+1.6%
2022$13,272+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft1,686DeedBook 6089, Page 700

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 5838, Page 9

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5376, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1929