Skip to content

51 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Apr 17, 2000

Property Information

Block179.04
Lot3.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,183
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,000
43%
Improvement Value:$445,100
57%
Total Assessment$787,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,610+1.9%
2024$18,268+5.6%
2023$17,298+1.6%
2022$17,020+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft2,183DeedBook 5690, Page 192

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 4936, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1962