Skip to content

14 Fairway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block179.04
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,410
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,500
49%
Improvement Value:$289,700
51%
Total Assessment$571,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,689+1.9%
2024$12,456+5.6%
2023$11,795+10.2%
2022$10,701+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 6132, Page 355

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 5994, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1954