Skip to content

22 Fairway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block179.05
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,600
42%
Improvement Value:$447,400
58%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,938+1.9%
2024$17,604+5.7%
2023$16,657+1.7%
2022$16,385+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,308DeedBook 20250, Page 1484

Property Built

Built

Year Built: 1948