Skip to content

15 Cunningham DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1971

Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block179.05
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage3,435
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,100
36%
Improvement Value:$623,100
64%
Total Assessment$974,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,741+1.9%
2024$26,250+6.3%
2023$24,692+1.6%
2022$24,295+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,900

To:

Sq Ft3,423DeedBook 12534, Page 7403

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5346, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1971