Skip to content

30 Fairway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block179.05
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,075
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,500
41%
Improvement Value:$435,200
59%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,616+1.9%
2024$15,330+5.6%
2023$14,516+1.6%
2022$14,283+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 20210, Page 92415

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5940, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1953