Skip to content

38 Fairway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Oct 9, 1992

Property Information

Block179.05
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description1S1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,237
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,300
45%
Improvement Value:$394,700
55%
Total Assessment$724,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,729+1.9%
2024$17,403+5.6%
2023$16,480+1.6%
2022$16,215+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

To:

Sq Ft2,237DeedBook 5232, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1949