Skip to content

50 Fairway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$551,500
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block179.06
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0134

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,874
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,800
44%
Improvement Value:$359,300
56%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,178+1.9%
2024$13,918+5.6%
2023$13,180+3.1%
2022$12,779+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$551,500

To:

Sq Ft1,874DeedBook 20210, Page 41560

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5704, Page 642

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5036, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1935