Skip to content

23 Mayfair DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 27, 1995

Property Information

Block179.07
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning1
Sq Footage1,452
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,400
53%
Improvement Value:$252,400
47%
Total Assessment$533,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+1.9%
2024$10,920+5.6%
2023$10,341+1.6%
2022$10,175+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 5386, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1950