Skip to content

219 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block179.07
Lot19.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,302
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
44%
Improvement Value:$343,200
56%
Total Assessment$617,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,785+1.9%
2024$13,532+5.6%
2023$12,814+1.6%
2022$12,608+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,248DeedBook 12569, Page 2455

Property Built

Built

Year Built: 1962