Skip to content

65 Mayfair DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block179.07
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
DescriptionS/6/1512/1AT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,445
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,400
52%
Improvement Value:$264,400
48%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,195+2.6%
2024$10,906+5.6%
2023$10,328+1.6%
2022$10,162+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,445DeedBook 5711, Page 7

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5275, Page 287

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5025, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1951