Skip to content

91 Mayfair DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 11, 2015

Property Information

Block179.07
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,237
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,700
57%
Improvement Value:$240,200
43%
Total Assessment$552,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,363+1.9%
2024$11,155+5.6%
2023$10,563+1.6%
2022$10,393+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,238DeedBook 12548, Page 418

Property Sale

Sale
$289,500
DeedBook 12166, Page 3867

Property Built

Built

Year Built: 1950