Skip to content

9 Mayfair DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 5, 2008

Property Information

Block179.07
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,464
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,500
51%
Improvement Value:$250,000
49%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,352+1.9%
2024$10,162+5.6%
2023$9,622+1.6%
2022$9,468+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 12166, Page 7007

Property Built

Built

Year Built: 1950