Skip to content

13 Mayfair DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$338,500
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block179.07
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,246
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
55%
Improvement Value:$213,800
45%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,010+1.9%
2024$9,826+5.6%
2023$9,305+1.6%
2022$9,155+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$338,500

To:

Sq Ft1,246DeedBook 20170, Page 45243

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 6281, Page 83

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 5221, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1950