Skip to content

40 Mayfair DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block179.08
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1.5S1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,623
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,100
48%
Improvement Value:$296,100
52%
Total Assessment$574,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+1.9%
2024$11,201+5.6%
2023$10,606+1.6%
2022$10,436+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,623DeedBook 20201, Page 25563

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 6038, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1950