Skip to content

13 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block179.10
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,386
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,400
58%
Improvement Value:$199,200
42%
Total Assessment$477,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,490+1.9%
2024$9,316+5.6%
2023$8,821+1.6%
2022$8,679+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,337DeedBook 12468, Page 9094

Property Built

Built

Year Built: 1952