Skip to content

33 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block179.10
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,750
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,400
56%
Improvement Value:$228,700
44%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+1.9%
2024$10,312+5.7%
2023$9,751+1.7%
2022$9,590+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952