Skip to content

61 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block179.10
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,489
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$387,000
64%
Improvement Value:$218,200
36%
Total Assessment$605,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,087+1.9%
2024$10,883+5.6%
2023$10,306+1.6%
2022$10,140+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

To:

Sq Ft1,489DeedBook 20240, Page 6330

Property Built

Built

Year Built: 1952