Skip to content

13 Midro WayWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block179.11
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,567
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,600
56%
Improvement Value:$219,400
44%
Total Assessment$497,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,075+1.9%
2024$9,890+5.6%
2023$9,365+1.6%
2022$9,215+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953