Skip to content

5 Midro WayWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Mar 16, 1990

Property Information

Block179.11
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,959
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,900
49%
Improvement Value:$292,100
51%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,298+1.9%
2024$11,090+5.6%
2023$10,502+1.6%
2022$10,333+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,500

To:

Sq Ft1,959DeedBook 5118, Page 620

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4879, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1963