Skip to content

32 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$254,500
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block179.11
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SFR/858
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage891
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,400
62%
Improvement Value:$170,800
38%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,106+1.9%
2024$8,939+5.6%
2023$8,464+1.6%
2022$8,328+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$254,500

To:

Sq Ft891DeedBook 20170, Page 32745

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 5977, Page 47

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5086, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1951