Skip to content

46 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2002

Property Information

Block179.11
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,012
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,100
50%
Improvement Value:$279,500
50%
Total Assessment$557,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,085+1.9%
2024$11,863+9.7%
2023$10,815+1.6%
2022$10,641+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5578, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1953